7 pomysłów na letnie atrakcje w Muszynie

Słońce na bezchmurnym niebie, ciepłe wieczory, zieleń zajmująca przestrzeń zimowego śniegu oraz ptaki wracające z ciepłych krajów to niepodważalne znaki, że rozpoczął się czas tak bardzo wyczekiwany przez ciepłolubnych. Sezon letni to wspaniały okres na spacery, aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, zwiedzanie czy też odpoczynek na łonie natury, dlatego też, ze względu na piękno położenia oraz sprzyjający podgórski klimat, Muszyna to idealne miejsce do spędzania wolnego czasu na zewnątrz.

1. Ogrody sensoryczne z wieżą widokową i kawiarnią

Zwiedzanie: ogród jest ogólnodostępny i nieodpłatny, czynny przez cały rok

Ogrody sensoryczne w Muszynie możemy spotkać także pod drugą nazwą – Ogrody Zmysłów; obie nawiązują do przeznaczenia tego miejsca, a mianowicie do pobudzenia naszych zmysłów. Wykorzystywane do celów socjalizujących, terapeutycznych i edukacyjnych, idealne są zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych umysłowo, z zaburzeniami psychofizycznymi, czy dla osób niewidomych. Alejki i ścieżki spacerowe dostosowane są dla osób niepełnosprawnych i prowadzą do różnych stref ogrodu: zdrowia, zapachu, dźwięku, wzroku, dotyku, smaku. Dla przykładu w strefie dźwięku można wsłuchać się w śpiew ptaków, chrzęst żwiru pod nogami, czy skupić się na szmerze wody płynącej w strumieniu – wszystko zostało skomponowane w taki sposób, żeby zintensyfikować tworzące się wokół nas dźwięki. Dla zakochanych powstała specjalna strefa, w której para może zasadzić własne drzewko miłości.

W Ogrodach Zmysłów znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się krajobraz na całą Muszynę i okoliczne wzgórza. Przy dobrej widoczności można zauważyć tatrzańskie szczyty, a widok z pewnością umili nam również filiżanka kawy z tamtejszej kawiarni.


2. Park Zdrojowy Baszta

Zwiedzanie: bezpłatne – atrakcja ogólnodostępna

Park Zdrojowy Baszta często nazywany jest sportowo-rekreacyjną perełką Muszyny. Cały obszar zajmuje około dwunastu hektarów w centralnej części miasta w widłach Popradu, Szczawnika oraz Muszynki. W związku z tym jest to idealne miejsce dla turystów, kuracjuszy oraz mieszkańców chętnych do aktywnego wypoczynku w zielonych zakątkach ciekawie zagospodarowanego terenu. Na dwustu metrach kwadratowych, na otwartej przestrzeni znajduje się siłownia, w obrębie której umieszczone są przeróżne sprzęty do ćwiczeń opierających się w głównej mierze na pracy z ciężarem własnego ciała. Park posiada również mnóstwo ścieżek, którymi można spacerować w gronie przyjaciół i rodziny lub w samotności oddać się kontemplowaniu bogactw natury. Ponadto na terenie umieszczone zostało boisko do gier zespołowych, kamienne plansze do gry w szachy, altany wypoczynkowe oraz plac seniora. W gorące dni można natomiast ochłodzić się na słonecznych plażach rozmieszczonych po obu stronach kaskad wodnych na potoku Szczawnik. Po aktywności fizycznej spragnieni znajdą ukojenie w północnej części parku, przy nieodpłatnej pijalni wody mineralnej „Józef”.


3. Ruiny Zamku

Zwiedzanie: bezpłatne – atrakcja ogólnodostępna

Na terenie wyżej wspomnianego parku znajdują się ruiny zamku, z których rozpościera się piękna panorama na dolinę rzeki Poprad oraz miasto Muszyna. Warownia ta miała za zadanie bronić granicy, nadzorować przewóz towarów oraz pełnić rolę komory celnej – do naszych czasów dotrwały jednak jedynie fragmenty murów. Na kamiennym postumencie postawiono ponownie rzeźbę Najświętszej Maryi Panny, przy której odbywają się tradycyjne nabożeństwa majowe dla mieszkańców oraz turystów.

Legendy związane z zamkiem na Baszcie

* O Królu Muskacie
* O skarbach i zaklętym wojsku
* O studni na muszyńskim zamku
* O skarbach z Baszty


4. Muszyńskie Ogrody Biblijne

Zwiedzanie: wtorek – niedziela 10:00 – 18:00, poniedziałek nieczynne. Wstęp darmowy (przy wejściu znajduje się skarbonka na wolne datki przeznaczone na rozbudowę ogrodów) Zwiedzanie z przewodnikiem (z wyjątkiem niedzieli) odbywa się o pełnych godzinach i trwa ok. 45min. Na teren nie można wprowadzać zwierząt.

Muszyńskie Ogrody Biblijne zostały otwarte zaledwie 4 lata temu, w czerwcu 2015 roku i są największym tego typu miejscem w Polsce. Ogród, w otoczeniu zabytkowych obiektów (m.in. XVII wiecznej kaplicy, czy XIX wiecznej „starej plebanii”) ma skłaniać odwiedzających do medytacji, wyciszenia, modlitwy, oraz wypoczynku od coraz szybszego tempu życia. Całkowita powierzchnia ogrodów wynosi 1,3 hektara i oparta jest na konwencji trzech świątyń – Jerozolimskiej, kościoła świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny i kościoła czasów mesjańskich, w związku z czym stanowi największą atrakcję okolicy pod względem ekumenicznym. Teren podzielony jest na 5 ogrodów tematycznych: Pierwszy ukazuje historię zbawienia, począwszy od stworzenia świata do wydarzeń przedstawionych w Apokalipsie św. Jana. Drugi, nazywany Ogrodem Krajobrazów Biblijnych, przedstawia geografię Ziemi Świętej. Trzeci prezentuje wybrane tematy z nauczania proroków, czwarty dostosowany jest dla najmłodszych – Dziecięcy Ogród Biblijny, piąty zaś, zaaranżowany w kształt labiryntu, nazwany jest Ogrodem dla Zakochanych. W Muszyńskich Ogrodach Biblijnych zostało otwarte nieodpłatne źródełko wody mineralnej „Maryja”.


5. Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego

Zwiedzanie: wtorek – sobota 9:00 – 17:00, niedziela 13:00 – 17:00, poniedziałek – nieczynne. Pamiątkowe bilety wstępu: 4zł normalny, 2zł ulgowy.

W zrekonstruowanym zabytkowym zajeździe z XVII wieku można zobaczyć znajdującą się tam ekspozycję historii „Państwa Muszyńskiego”. Jest to ciekawe miejsce dla osób chcących dowiedzieć się więcej o dziejach, położonej na Szlaku Architektury Drewnianej, Muszyny i okolic. Muzeum posiada pamiątki po dawnych starostach, muszyńskich mieszczanach, Łemkach oraz Żydach, którzy zamieszkiwali te tereny. W środku budynku znajduje się sala konferencyjna, w której organizowane są prelekcje, wystawy czasowe oraz przeróżne klimatyczne koncerty.


6. Kultury i Dawnego Rzemiosła

Zwiedzanie: wtorek, sobota 10:00 – 14:00; czwartek, piątek, niedziela 13:00 – 17:00; środa, niedziela – nieczynne.

Obiekt powstały przy odnowionym Dworze Starostów Muszyńskich to nowa atrakcja dla mieszkańców, turystów i kuracjuszy. W Domu Garncarza każdy może zaznajomić się z rzemiosłem dawnych muszyńskich mieszczan, a co najciekawsze spróbować swoich sił w garncarstwie, czyli wyrobie przeróżnych naczyń z gliny. W budynku można również poznać sekrety rymarstwa – wytwarzania akcesoriów jeździeckich takich jak siodła czy uprzęże. Na zewnątrz znajduje się ogród wzorowany na dokumentacji z historii Państwa Muszyńskiego, na którym położony jest niewielki amfiteatr. Na terenie tego Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła odbywają się coroczne Jarmarki Muszyńskie.


7. Magiczne Ogrody w Parku Zdrojowym Zapopradzie

Zwiedzanie: bezpłatne – atrakcja ogólnodostępna, przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub rodzin z dziećmi

Magiczny Ogród, nazywany również Ogrodem Miłości, zajmuje ponad dwadzieścia siedem tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Przy alejkach otoczonych bujną roślinnością porozstawiane zostały stylizowane na antyczne rzeźby figury z piaskowca przypominające bogów greckich, muzy, pory roku, jak również fontanny oraz bogato wypełnione kolorowymi kwiatami klomby. W ciągu dnia kuracjusze, turyści oraz mieszkańcy mogą korzystać z dobrego nasłonecznienia i poddawać się helioterapii, czyli metodzie leczenia promieniami słonecznymi. Park pomimo swojego niezbyt dużego obszaru ma niezwykły klimat, zwłaszcza w wieczornych porach, gdy odwiedzający mogą obejrzeć iluminacje, gejzery w stawach, a wszystko przy naturalnej muzyce w wykonaniu świerszczy. Miejsce to przyciąga mnóstwo artystycznych dusz, które dzielą się swoimi talentami muzycznymi czy malarskimi, dlatego atmosfera Magicznego Ogrodu jest tak. czarująca i niezwykle kojąca.

Lokalizacja ogrodów nie jest przypadkowa – ich teren to kolebka historii Muszyny, a więc miejsce, gdzie dokonano pierwszego odwiertu z wodą mineralną nazwaną Antoni.

Z naszego hotelu te atrakcje możesz odwiedzić pieszo 🙂

Zarezerwuj miejsce już dziś!

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami oraz aktualnymi promocjami, dzięki którym maksymalnie wykorzystają Państwo czas spędzony w Hotelu Beata.