Uzdrowisko Muszyna – walory lecznicze

Miejscowości uzdrowiskowe to obszary o specjalnych przyrodniczych walorach prozdrowotnych, do których w szczególności zaliczamy naturalne surowce (m.in. wody mineralne) oraz właściwości klimatyczne. W całej Polsce znajduje się 45 miast oraz wsi, które uzyskały status uzdrowiska – wśród nich figuruje Muszyna. Położona jest w południowo-wschodniej części Beskidu Sądeckiego, na wysokości 450 m. n.p.m., w dolinie Popradu przy ujściu potoków Szczawnik oraz Muszynka. Muszyna-Złockie (Złockie – wieś funkcjonująca jako dzielnica uzdrowiskowa Muszyny oddalona o 3km) jest otoczona dwoma grzbietami (Jaworzyna oraz Kraczonik), które dzięki swojej wysokiej lesistości oraz obfitemu pokryciu łąk, wzbogacają estetyczne walory krajobrazowe tego kurortu.

Początki uzdrowiska Muszyna

Przełomowym momentem w Muszynie okazał się rok 1878, gdy profesor chemii Karol Olszewski wykonał na Uniwersytecie Jagiellońskim badania źródeł w Szczawniku i Jastrzębiku. To właśnie dzięki tym odkryciom powstało pierwsze źródło nazwane Grunwaldem, potocznie nazywane Wodą spod Krzyża ze względu na bliskość znajdującej się miejscowej parafii.

„Złote lata” dla Muszyny nastąpiły za rządów burmistrza Antoniego Jurczaka. Już w 1927 roku było czynnych siedem ujęć szczaw wapniowo-żeliazistych w samej Muszynie, a dwa lata później postanowiono wykonać pierwszy odwiert, nazwany imieniem ówczesnego burmistrza. Ten moment przyczynił się do włączenia przyszłego kurortu do Związku Uzdrowisk Polskich w 1930 roku. Kilka lat później Muszyna, za sprawą również miejscowego lekarza Seweryna Mściwujewskiego, odzyskała prawa miejskie i wybudowane zostały łazienki mineralne, które przyciągnęły licznych kuracjuszy, a na stacji kolejowej powieszono napis: Muszyna Zdrój. Największymi inwestycjami tego okresu są zakłady kąpielowe nad Popradem, deptak z muszlą koncertową, murowane zakłady kąpielowe w centrum miasta oraz elektryfikacja. Niestety, II wojna światowa spowodowała całkowitą dewastację urządzeń uzdrowiskowych, jednak przyczyniło się to do poszerzenia budownictwa sanatoryjnego w kierunku Szczawnika i Złockiego kilka lat po zakończonej okupacji. Aktualnie uzdrowisko Muszyna cieszy się sławą dzięki możliwością wytchnienia, spokoju i odizolowania się w zielonych, górzystych terenach, pomagających podczas leczenia wszelkich chorób.

Leczniczy profil

Popradzki Park Krajobrazowy, na terenie którego położona jest Muszyna-Złockie, charakteryzuje się łagodnym, górskim klimatem – wysoka wilgotność powietrza, duża liczba godzin słonecznych, obfite opady oraz czyste powietrze. Takie warunki sprzyjają rozwojowi lasów, które nie tylko działają uspokajająco poprawiając stan psychiczny kuracjuszy, ale również wspaniale wpływają na schorzenia układu oddechowego, czy odpornościowego.

Zalecenia lecznicze różnią się w zależności od miejscowości uzdrowiskowej. Dla Muszyny są to przede wszystkim problemy z oskrzelami, płucami (tytoniowe choroby układu oddechowego), chorobami nowotworowymi, miażdżycą, alergiami, nerwicą. Natomiast dla wsi Złockie są to głównie choroby przewodu pokarmowego, choroby nerek, układu oddechowego oraz układu moczowego.

W ramach NFZ, ZUS oraz dofinansowania PFRON dostępne są pobyty sanatoryjne, turnusy rehabilitacyjne, a także leczenie ambulatoryjne.

Pijalnie w Muszynie

Na terenie Muszyny znajdują się darmowe pijalnie wód leczniczych, zawierających niezbędne dla organizmu człowieka minerały takie jak magnez, wapń, sód, potas, żelazo, selen czy lit.

Pijalnia Antoni

Lokalizacja: Muszyna, Aleja Zdrojowa 18
Godziny otwarcia: czynna w sezonie

 • maj – sierpień
  (poniedziałek – piątek w godz. 10:00 -17:00; sobota – niedziela w godz. 12:00 -18:00)
 • wrzesień
  (poniedziałek – piątek w godz. 10:00 -17:00; sobota – niedziela w godz. 12:00 -17:00)
 • październik
  (poniedziałek – piątek w godz. 10:00 -16:00; sobota – niedziela w godz. 12:00 -16:00)
  Oferta:
  woda „Antoni”, o świetnym składzie chemicznym, poprawiająca przemianę materii oraz funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Nadwyżka wody transportowana jest do rozlewni wody butelkowanej „Muszynianka”.

 

Pijalnia Cechini

Lokalizacja: Muszyna, ul. Zazamcze 23
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek w godz. 7:00 – 15:00; sobota w godz. 7:00 – 13:00
Oferta: woda „Stanisław”, „Józef” o orzeźwiającym smaku. Butelkowana woda z tej pijalni znana jest pod nazwą „Muszyna”.

 

Pijalnia Milusia

Lokalizacja: Muszyna, ul. Piłsudskiego 23
Godziny otwarcia: wtorek, czwartek, piątek, sobota, niedziela w godz. 10:00 – 18:00
Oferta: woda „Milusia” mocno perląca się o orzeźwiającym smaku, którą najlepiej wypić prosto z kurka w pijalni. Woda butelkowana jest w lokalnej rozlewni.

Na terenie pijalni umieszczona jest wystawa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Muszynie.

 

Pijalnia “Grunwald”
potocznie Woda spod Krzyża

Lokalizacja: Muszyna, ul. Polna
Dostępność: czynna w sezonie wiosenno-letnim
Oferta: woda „Grunwald” posiadająca dużą zawartość dwutlenku węgla, źródło wypływające ze zbocza doliny Muszynki

Pijalnia “Anna”

Lokalizacja: Muszyna
Dostępność: czynna w sezonie wiosenno-letnim
Oferta: woda o wyrazistym, orzeźwiającym smaku, uważana przez większość mieszkańców Muszyny jako jedna z najsmaczniejszych wód. Zawiera dużo rozpuszczonego dwutlenku węgla.

Pijalnia “Wapienne”

Lokalizacja: Muszyna, ul. Leśna
Dostępność: czynna w sezonie wiosenno-letnim
Oferta: woda korzystnie wpływająca na układ pokarmowy oraz wspomagająca leczenie cukrzycy i dny moczanowej.

Pijalnia “Jakubianka”

Lokalizacja: Muszyna
Dostępność: czynna w sezonie wiosenno-letnim
Oferta: woda polecana osobom walczących ze stanami zapalnymi oraz trądzikiem, pozytywnie wpływa na wypadające włosy oraz łamliwe paznokcie

Znane wody butelkowane gminy Muszyna

Zarezerwuj miejsce już dziś!

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami oraz aktualnymi promocjami, dzięki którym maksymalnie wykorzystają Państwo czas spędzony w Hotelu Beata.